Eczacılık Tarihi İle İlgili İnternet Siteleri
ANA SAYFA

Eczacılık Tarihi Siteleri

İlaç Üreticisi Siteleri

Sağlık Sigortası Siteleri

Resmi Eczacılık Siteleri

Eczacılık Portalları

Eczacılık Fakülteleri Siteleri

Kişisel Eczacılık Siteleri

Site Ekleme


Eczacılık tarihi ile ilgili Türkiyedeki ve dünyadaki internet sitelerine baktığımızda büyük farklılıklar göze çarpıyor. Türkiyede özel olarak eczacılık tarihini paylaşmak üzere hazırlanmış bir site bulamadım. Mevcut olan eczacık tarihi ile ilgili siteler genelde kişisel eczacılık sitelerinin veya eczacılık portallarının bir bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki bilgilerde genellikle aynı. Türkiyede bulduğum eczacılık tarihi ile ilgili intenet sitelerindeki bilgiler genelde İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Yayınlarından derlenmiş bilgiler.

Dünyada ise eczacılık tarihine gösterilen önem daha fazla olsa gerek çok miktarda değişik biçimlerde internet sitesi buldum. Bu sitelerden bazıları doğrudan eczacılık tarihini paylaşmak üzere hazırlanmış, bir kısmı ise üniversitelerin veya eczacılık portallarının bölümleri. Fakat hangi türde olursa olsun içerik çok zengin. Birçok sitede bilgiler fotoğraflarla veya resimlerle destekleniyor. Bu sitelerde eczacılık tarihinin kronolojik anlatımını bulmanın yanında, eczacılık tarihi tatışma grubu, ülkelerin kendi eczacılık tarihleri, İslam eczacılık bilginleri gibi detaylı bilgilere ulaşılabiliyor.

Alt kısımda verdiğim linkler Türkiye ve dünyadaki eczacılık tarihi sitelerine örneklerdir. Linklere tıklayarak bu siteleri gezebilirsiniz.

Türkiye'deki Eczacılık Tarihi ile İlgili Siteler

Eczanemonline-Eczacılığın Tarihçesi Bir Sante group kuruluşu olan ve başarılı bir şekilde hazırlanıp güncellenen Eczanemonline sitesinde eczacılıkla ilgili birçok bilgiyi bulabilirsiniz. Fakat önem verilmesi gereken konulardan biri olan Eczacılık tarihi hakkındaki sayfaya ilginçtir ana sayfadan ulaşılamıyor. Arama motorlarından bulduğum sayfanın içerdiği eczacılık tarihi bilgileri de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Yayınlarından derlenmiş.

Eczanemonline-Müze Yukarıda sözünü ettiğim eczanemonline sitesinin ana sayfasında bir linki olan eczacılık müzesi sayfası eczacılık tarihi sayfasından kolay bulunuyor. Sayfada eski eczacılık araç gereçlerinin fotoğrafları ve bunların altında isimleri var. Bu fotoğraflara örnek olarak serum fizyolojik, eski eczacılık diplomasını, 1945 yılına ait hassas teraziyi, eski ilaç kutularını gösterebiliriz. Sayfa daha fazla fotoğraflarla donatılabilirdi. Örneğin eski eczane fotoğrafları, resimleri eklenebilirdi. Ancak "Siz de Eczacılık Müzesinde yer almasını istediğiniz fotoğrafları gönderin" şeklinde sayfa sonuna bir not düşülmüş. Bu şekilde sayfa zenginleştirilebilir.

Esra Eczanesi-Eczacılığın Tarihçesi Bu sayfa Esra Eczanesi web sitesinin eczacılık tarihi ile ilgili sayfası, fakat eczanemonline sitesinde olduğu gibi bu sayfaya da ana sayfadan ulaşılamıyor. İçerdiği bilgiler yine İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi yayınlarından derlenmiş. Bu yayınlarda eczacılığın kökenleri, eskiçağ'da eczacılık, ortaçağ'da eczacılık, sözü geçen çağlarda değişik medeniyetlerde eczacılık, Türk eczacılar, eczacılık öğretimi, meslek kuruluşları, kodeks, eczacılık günü gibi bilgiler mevcut.

Yapıcı Eczanesi-Eczacılık Tarihi Bu sayfaki bilgiler Yapıcı Eczanesinin internet sitesinin bir sayfası. Buradaki bilgiler diğer sayfadaki bilgilere göre farklı. Fakat bilgilerin kaynağı belirtilmemiş. Eczacılık tarihini oldukça özet olarak anlatan sayfa eczacılık biliminin doğuşunu anlatmakla başlıyor. Çok kısa olarak tarihsel gelişimi verdikten sonra genelde Türkiye'de eczacılığın gelişimi üzerinde duruluyor.

Eczanem-Eczacılığın Tarihçesi Bir eczacılık portalı olarak hazırlanmış sitenin ana sayfasındaki eczacılığın tarihçesi linki ile ulaşılabiliyor. İçerdiği bilgilerde giriş bölümü olarak üstteki Yapıcı eczanesinin eczacılık tarihi bilgileri kullanılmış ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi yayınlarından derlenen bilgiler ile devam edilmiş.

Dünyadaki Eczacılık ile İlgili İnternet Siteleri

Washington State University-History of Pharmacy Washington Eyalet Üniversitesi Eczacılık Koleji sitesindeki eczacılık tarihi sayfası kendi içinde başlıca bir site. Tarih öncesi dönem, Antik Mezopatamya'da Eczacılık, Antik Çin'de Eczacılık, Elber Papirüsleri, Theophrastus, Dioscorides, Galen gibi linkler içeriyor. Bu linklere tıklandığında konuyla ilgili resim ve resmin altında bilgi geliyor. Bu şekilde kullanıcıyı sıkmadan bilgilendiriyor. Kullanıcı Eczacılık Tarihi ile ilgili özel bir bölümü araştırıyorsa başlıklara tıklayarak fazla vakit kaybetmeden istediği bilgiye ulaşabiliyor.

Lindsay Drug Co.-History Of Pharmacy Lindsay eczacılık sitesinin eczacılık tarihi ile ilgili sayfası. Bu sayfada bir önceki sayfa gibi değişik linklere ayrılma yok. Düz bir anlatım görülüyor. Önce pharmacy kelimesinin nasıl oluştuğu sonra, Yunan filozofları, Eğitim ve Pratik, Endrüstriyel Gelişim ile Beraber Eczacılığın Gelişimi, Eczacı Toplulukları ve 21. Yüzyıl eczacılığı anlatılıyor. Anlatım sırasında resim ve fotoğraflar kullanılmış.

Cimec-Museums-The History of the Pharmacy Romanya'da müzelerle ilgili bir sitenin Eczacılık Tarihi ile ilgili bölümü. Eczacılık Tarihi tarihi eserlere dayanılarak anlatılıyor ve eserlerin fotoğrafları kullanılıyor. En eski kolleksiyonlar, savaş sırasında meydana gelen hasarlar, tarihi belgeler, tarihi eserlerin nasıl korunması gerektiğinden söz ediliyor.

Pharm Web-History of Pharmacy Discussion Group Eczacılık tarihi ile ilgili sitelerde değişik bir formatı olan site, eczacılık tarihi hakkında bir tartışma grubu ortamı sunuyor. Siteye ücretsiz üye olunabiliyor. Eczacılık Tarihi hakkında bir soru sorduğunuzda üyelerden sorunuza cevaplar geliyor. Örneğin biri tarihteki ilk eczane hakkında bilgi verirmisiniz diye mesaj bırakmış. Diğer üyelerde başka bir mesajla cevap vermiş. Üye olmadanda siteye bırakılan mesajları görebiliyorsunuz. Şimdilik 40 kadar mesaj var, sanırım ileride daha da artacaktır.

Pharmacy Now-Then&Now Eczacılık tarihi ile ilgili sitelerde bir değişik formatlı site daha. Sayfaya Pharmacy Now adlı eczacılık sitesinin ana sayfasından ulaşılabiliyor. Sayfada eczacılık tarihi açısından önemli olaylar ve maddelerden bazıları var. Bunların üstüne tıklandığında o konu ile ilgili geçmiş ve günümüz arasında kıyaslama yapılıyor. Örneğin cannabis e tıkladığınızda 1901 yılında esrarın romatizma, konvülziyon, depresyon gibi çeşitli hastalıklarda kulllanılan resmi bir ilaç, 2001 yılında narkotik tarafından takipli tedavi edici özellikleri tartışılan bir ilaç olarak değerlendiriyor.

Islamset-A History of Muslim Pharmacy Sayfaya İslam Medikal Bilimleri Organizasyonu tarafından hazırlanmış olan sitenin ana sayfasındaki bir linkle giriliyor. Sayfada değişik dönemlerde İslam medeniyetlerinde eczacılığın gelişimi, ünlü İslam eczacılık bilginleri ve eserleri yer alıyor. Ayrıca Müslüman ülkelerden gelen bilimsel makalelere de yer verilmiş. Bunlara örnek olarak geçmişte ve günümüzde kalite kontrol (Prof. Dr. M. Zuhair Al-Baba SYRIA), Ortaçağ İslam ve Hristiyan medeniyetlerinde eczacılığın karşılaştırmalı incelenmesi (Doc. Dr. Ali Haydar Bayat TÜRKİYE)makalelerini gösterebiliriz.

Uib-Pharmacy History Sitede Norveç Eczacılık Tarihinden söz ediliyor. Siteye girdiğimizde karşımıza çıkan bölümler; Norveç Eczacılık Tarihi hakkında özet bilgi, Trondheim'in tarihi eczaneleri, eczacılıkta kullanılan semboller, Norveç eczacı toplulukları, 1854 Norveç farmakopesinin ilk sayfası.